Nákupní cykly pod lupou

Říkají vám něco fáze nákupního cyklu SEE, THINK, DO a CARE? Pokud to se svým marketingem myslíte opravdu vážně, je nejvyšší čas se s nimi blíže seznámit.

Rozhodovací cyklus potenciálního klienta může být v závislosti na nabízené službě či zboží různě dlouhý. Někde trvá pár hodin, jinde klidně i několik měsíců. V naprosté většině případů klient prochází fázemi SEE, THINK, DO a CARE. Právě jim bychom tak měli uzpůsobit svou marketingovou strategii.

1. SEE

Fáze SEE označuje období, kdy uživatel často vůbec netuší, co vlastně chce. Proto jen tak brouzdá internetem, sem tam si přečte zajímavý článek a o naší existenci zatím pravděpodobně nemá tušení. Pokud bychom nabízeli realitní služby, našimi potenciálními klienty jsou v této fázi všichni majitelé nemovitostí. Hodit se můžou články, které pomohou s přípravou nemovitosti a nastíní, jak případný prodej probíhá. Ty můžeme šířit prostřednictvím sociálních sítí, odkud budeme odkazovat na blog. Cílem je zaujmout a začít pozvolna zvyšovat povědomí o značce. V této fázi se nachází naprostá většina uživatelů, proto rozhodně není na místě ji jakkoli podceňovat.

2. THINK

Jak už název napovídá, ve fázi THINK uživatel začíná přemýšlet o konkrétní nabídce služeb či produktů. Pokud zůstaneme u příkladu realitní služby, nyní náš potenciální klient začíná zvažovat prodej nemovitosti, porovnává jednotlivé realitní kanceláře, zjišťuje klady a zápory, zajímají ho podrobnosti. Vhodným obsahem pro tuto fázi jsou informace o prodaných nemovitostech nebo reference klientů, kteří už služby v minulosti využili. Cílem je udržet s potenciálním klientem kontakt, takže hodit se může lead kampaň na přihlášení k odběru newsletteru.

3. DO

Jakmile je klient připravený zahájit prodej nemovitosti, dostává se do fáze DO. Nyní přichází chvíle na konkrétní výzvu k akci. Uživatel už je odhodlaný naši nabídku přijmout, takže máme zčásti vyhráno. Je ovšem třeba postarat se o co nejpříjemnější průběh spolupráce. V této fázi se nachází jen velmi malé procento uživatelů, ačkoli řada poskytovatelů služeb se ve svém marketingu zaměřuje převážně jen na ni. Často tak oslovují konkrétní a jasně cílenou kampaní ty majitele nemovitosti, kteří zatím vůbec nejsou rozhodnuti cokoli prodávat. Výsledkem je nulová konverze a spousta vyhozených peněz.

4. CARE

Úspěšným dokončením „obchodu“ to zdaleka nekončí. Neméně důležité je i to, co přichází po něm. Fázi CARE nikdy nepodceňujte, protože jedině s kvalitní zákaznickou péčí můžete mít spokojené klienty, kteří se k vám v případě potřeby rádi vrátí a nikdy se nebudou dlouho rozmýšlet, jestli vás doporučí svým přátelům a známým.

Fáze nákupního cyklu už znáte a můžete začít pomalu přemýšlet nad obsahem a kampaněmi pro dané kategorie uživatelů. V dalších e-mailech se ještě podíváme třeba na tvorbu marketingového plánu nebo si posvítíme na jednotlivé kanály vhodné k propagaci služeb.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.